К основному контенту

Електротехніка


Сторінка "Електротехніка" створена е метою надання теоретичної допомоги  учням ДНЗ "Сєвєродонецький професійний будівельний ліцей,"які вивчають предмет "Електротехніка."

                                               Дистанційне навчання. 

22.04.2021р.-четвер.

                                гр№8

Тема: "Електродвигуни".

Електродвигун - це пристрій для перетворення електричної енергії в механічну.

Принцип дії:

Відповідно до закону Ампера на провідник зі струмом I в магнітному полі буде діяти сила F.

Магнітне поле може створюватися як магнітами, так і електромагнітами. Електромагніт зазвичай представляє з себе провід намотаний на сердечник. Таким чином, згідно із законом електромагнітної індукції струм, що протікає в рамки буде індукувати струм в обмотки електромагніту, який в свою чергу буде створювати магнітне поле.

Головними елементами електродвигуна є ротор і статор. При цьому, ротор - це обертається компонент двигуна, в той час як статор знаходиться в нерухомому стані. Завдяки подається напрузі виникає електромагнітне поле, яке і обертає ротор, виконуючи механічні дії. В залежності від того, які принципи використовуються в пристрої електродвигунів, їх розрізняють за такими параметрами:

За типом живлення:

Електродвигуни постійного струму, що працюють від блоків живлення, акумуляторних батарей та інших джерел;

Електродвигуни змінного струму, що працюють від електричних мереж.

За принципом роботи:

Синхронні, що складаються з обмоток на роторі і щіткового механізму, призначеного для подачі електричного струму на ці ж обмотки;

Асинхронні двигуни, які не мають на роторі ні щіток, ні обмоток. Швидкість обертання такого мотора повільніше, ніж у створеного магнітного поля статора, що відрізняється від синхронних.

                               Переглянути презентацію та відповісти на питання.

Контрольні питання.

1. Які перетворення енергій відбуваються в електродвигуні?

2. На якому законі заснована робота електродвигуна?

3. Назвати основні елементи електродвигуна.

4. Які бувають двигуни за типом харчування?

5. Які двигуни називаються асинхронними?

20.04.2021р.-вівторок.

                               гр.№8 

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?

15.04.2021р.-четвер

                                    гр.№8

Тематична атестація: «Штучні джерела світла» 1. Які перетворення енергій відбуваються в лампі розжарювання? 2. Назвати основні елементи лампи розжарювання. 3. Який основний недолік ламп розжарювання? 4. Які чинники негативно впливають на термін роботи лампи розжарювання? 5. Який елемент люминисцентной лампи утворює видимі для людського ока випромінювання? 6. Які колірні відтінки можуть мати світлові промені люминисцентной лампи? 7. Назвати основні недоліки люмінесцентних ламп? 8. З яких елементів складається компактна люмінесцентна лампа (енергозберігаюча)? 9. Який енергозберігаючий ефект компактної люмінесцентна лампи (енергозберігаючої)? 10.Назвать термін роботи компактної люминисцентной лампи (енергозберігаючої)? 11.От яких чинників залежить термін роботи компактної люминисцентной лампи (енергозберігаючої)? 

12.Як форму можуть мати компактні люмінесцентні лампи (енергозберігаючі)?

14.04.2021р.-середа.

                                    гр.№8

Тема: "Світлоди."

Світлодіоди, або світловипромінюючі діоди (СІД, в англійському варіанті LED - light emitting diode) - напівпровідниковий прилад, що випромінює світло при пропущенні через нього електричного струму. Робота заснована на фізичному явищі виникнення світлового випромінювання при проходженні електричного струму через p-n-перехід. Колір світіння (довжина хвилі максимуму спектра випромінювання) визначається типом використовуваних напівпровідникових матеріалів, що утворюють p-n-перехід. Випромінюване світло лежить у вузькому діапазоні спектра, його колірні характеристики залежать від хімічного складу використаного в ньому напівпровідника.

Основними параметрами світлодіодів є потужність (потужні світлодіоди припускають потужність 1-100 Вт)., Колірні характеристики (сверхяркие світлодіоди можуть мати зелений, синій і інші кольори), кут освітлення, нагрівання, вага і енергоспоживання (потужні світлодіоди зазвичай більш енерговитратних, ніж звичайні)


Основні переваги світлодіодних джерел світла:

• довгий термін експлуатації (понад 50 тис.годин, а це майже 20 років при щоденному використанні по 8 годин!). При цьому кількість включень не впливає на термін служби світлодіода;

• найбільша економічність серед всіх ламп освітлення, висока світловіддача - близько 150 люмен / 1 Вт, що в 15 разів більше, ніж у ламп розжарювання і в 3 рази вище, ніж у люмінесцентних. Іншими словами, при рівній кількості відданого світла, лампа розжарювання «витратить» близько 100 Вт електроенергії, галогенна - близько 50 Вт, люмінесцентна - близько 25 Вт, а світлодіодна - всього 8 Вт;

• компактність і стійкість до пошкоджень - в порівнянні з колбами зі скла у звичайних ламп, у світлодіодів більш висока механічна міцність і маленький розмір;

• випромінювання світлодіода не залишає слідів на поверхні навіть за умов тривалого горіння. Саме тому їх використовують при освітленні вітрин дорогих товарів, ювелірних виробів і антикварних речей.

Недоліки: висока ціна - єдине, що зупиняє світлодіоди від масового поширення. Але це, безсумнівно, лампочки майбутнього, які незабаром замінять інші світлоприлади.       

       Контрольні питання по темі: «Світлодіодні лампи.»

1. Що таке світлодіод? 2. Що становить основу світлодіода? 3. Яка характеристика світлодіода від форми його колби? 4. Які матеріали використовуються для виготовлення світлодіода? 5. Який термін служби світлодіодної лампи? 6. Назвати основні недоліки світлодіодів?

13.04.2021р.-вівторок

                                    гр.№8

Тема: "Компактна люмінісцентна лампа."

                 Переглянути презентацію.

25.03.2021р.-четвер

                                   гр.№4                

ТЕМА: "ВПЛИВ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ"

Небезпека ураження людей електричним струмом на виробництві та в побуті з'являється при недотриманні заходів безпеки, а також при відмові або несправності електричного обладнання та побутових приладів. У порівнянні з іншими видами виробничого травматизму травматизм становить невеликий відсоток, однак за кількістю травм з важким і особливо летальним результатом займає одне з перших місць. На виробництві через недотримання правил електробезпеки відбувається 75% електропоразки.

 Проходячи через організм людини, електрострум виробляє різний вплив на організм людини:

-Термічний вплив струму характеризується нагріванням шкіри і тканин до високої температури аж до опіків.

-Електролітичний вплив полягає в розкладанні органічної рідини, в тому числі крові, і порушенні її фізико-хімічного складу.

Механічну дію струму призводить до розшарування, розриву тканин організму в результаті електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари з тканинної рідини і крові. Механічна дія пов'язана з сильним скороченням м'язів аж до їх розриву.

-Біологічна дія проявляється в роздратуванні і порушенні живих тканин і супроводжується судорожними скороченнями м'язів.

-Світлова дію призводить до ураження слизових оболонок очей.

Види враження електричним струмом організма людини.

Електротравми - це травми, отримані від впливу електричного струму на організм, які умовно поділяють на загальні (електричний удар), місцеві і змішані.

Електричний удар є збудження живих тканин організму проходить через нього електричним струмом, що супроводжується різкими судорожними скороченнями м'язів, в тому числі м'язи серця, що може призвести до зупинки серця.

Під місцевими електротравмами розуміється пошкодження шкіри і м'язової тканини, а іноді зв'язок і кісток. До них можна віднести електричні опіки, електричні знаки, металізацію шкіри, механічні пошкодження.

Електричні опіки - найбільш поширена електротравма, виникає в результаті локального впливу струму на тканини. Опіки бувають двох видів - контактний і дугового.

Контактний опік є наслідком перетворення електричної енергії в теплову і виникає в основному в електроустановках напругою до 1 000 В.

Електричні опіки утворюються на місцях входу і виходу струму. Якщо струм проходить по тілу кілька разів різними шляхами, виникають множинні опіки.

При напрузі понад 1 000В в результаті випадкових коротких замикань може виникнути і дуговогий опік.

Електричні знаки або електричні мітки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму

Металізація шкіри - це випадання найдрібніших частинок розплавленого металу на відкриті поверхні шкіри

Механічні ушкодження - наслідок судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через людину, що приводить до розриву шкіри, м'язів, сухожиль. Це відбувається при напрузі нижче 380 В, коли людина не втрачає свідомості і намагається самостійно звільнитися від джерела струму.

Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                      Контрольні питання.

1.В чому полягає електролітичний вплив струму на організм людини?

2.Як називається дія струму, що приводить до розшарування та розриву тканин організму людини?

3.Які бувають види електричних опіків?

4.Що таке електричний удар?

5.Що відбувається з шкірою людини при її металізації?

                                26.01.2001р.-вівторок

                                                             гр. №4

Тема: "Електродвигуни".

Електродвигун - це пристрій для перетворення електричної енергії в механічну.

Принцип дії:

Відповідно до закону Ампера на провідник зі струмом I в магнітному полі буде діяти сила F.

Магнітне поле може створюватися як магнітами, так і електромагнітами. Електромагніт зазвичай представляє з себе провід намотаний на сердечник. Таким чином, згідно із законом електромагнітної індукції струм, що протікає в рамки буде індукувати струм в обмотки електромагніту, який в свою чергу буде створювати магнітне поле.

Головними елементами електродвигуна є ротор і статор. При цьому, ротор - це обертається компонент двигуна, в той час як статор знаходиться в нерухомому стані. Завдяки подається напрузі виникає електромагнітне поле, яке і обертає ротор, виконуючи механічні дії. В залежності від того, які принципи використовуються в пристрої електродвигунів, їх розрізняють за такими параметрами:

За типом живлення:

Електродвигуни постійного струму, що працюють від блоків живлення, акумуляторних батарей та інших джерел;

Електродвигуни змінного струму, що працюють від електричних мереж.

За принципом роботи:

Синхронні, що складаються з обмоток на роторі і щіткового механізму, призначеного для подачі електричного струму на ці ж обмотки;

Асинхронні двигуни, які не мають на роторі ні щіток, ні обмоток. Швидкість обертання такого мотора повільніше, ніж у створеного магнітного поля статора, що відрізняється від синхронних.

                  Переглянути презентацію та відповісти на питання.

Контрольні питання.

1. Які перетворення енергій відбуваються в електродвигуні?

2. На якому законі заснована робота електродвигуна?

3. Назвати основні елементи електродвигуна.

4. Які бувають двигуни за типом харчування?

5. Які двигуни називаються асинхронними?

                    25.01.2021р.-понеділок

                                                             гр. №4

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

           Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?


                   20.01.2021р.-понеділок

                                                                гр. №11

Тема: "Вплив електричного струму на організм людини".

Небезпека ураження людей електричним струмом на виробництві та в побуті з'являється при недотриманні заходів безпеки, а також при відмові або несправності електричного обладнання та побутових приладів. На виробництві через недотримання правил електробезпеки відбувається 75% електропоразки.

 Проходячи через організм людини, електрострум виробляє різний вплив на організм людини:

-термічний вплив струму характеризується нагріванням шкіри і тканин до високої температури аж до опіків.

-електролітичний вплив полягає в розкладанні органічної рідини, в тому числі крові, і порушенні її фізико-хімічного складу.

-механічна дія струму призводить до розшарування, розриву тканин організму в результаті електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари з тканинної рідини і крові. Механічна дія пов'язана з сильним скороченням м'язів аж до їх розриву.

-біологічна дія проявляється в роздратуванні і порушенні живих тканин і супроводжується судорожними скороченнями м'язів.

вітлова дія призводить до ураження слизових оболонок очей.

Види ураження організму людини електричним струмом.

Електротравми - це травми, отримані від впливу електричного струму на організм, які умовно поділяють на загальні (електричний удар), місцеві і змішані.

Електричний удар є збудження живих тканин організму проходить через нього електричним струмом, що супроводжується різкими судорожними скороченнями м'язів, в тому числі м'язи серця, що може призвести до зупинки серця.

Під місцевими електротравмами розуміється пошкодження шкіри і м'язової тканини, а іноді зв'язок і кісток. До них можна віднести електричні опіки, електричні знаки, металізацію шкіри, механічні пошкодження.

Електричні опіки - найбільш поширена електротравма, виникає в результаті локального впливу струму на тканини. Опіки бувають двох видів - контактний і дугового.

Контактний опік є наслідком перетворення електричної енергії в теплову і виникає в основному в електроустановках напругою до 1 000 В.

Електричні опіки утворюються на місцях входу і виходу струму. Якщо струм проходить по тілу кілька разів різними шляхами, виникають множинні опіки.

При напрузі понад 1 000В в результаті випадкових коротких замикань може виникнути і дугового опік.

Електричні знаки або електричні мітки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму.

Металізація шкіри - це випадання найдрібніших частинок розплавленого металу на відкриті поверхні шкіри.

Механічні ушкодження - наслідок судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через людину, що приводить до розриву шкіри, м'язів, сухожиль. Це відбувається при напрузі нижче 380 В, коли людина не втрачає свідомості і намагається самостійно звільнитися від джерела струму.

         Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                       Контрольні питання.

1.Який вплив здійснює електричний струм проходячи через організм людини?

2.До чого приводить світова дія електричного струму?

3.Назвати місцеві електротравми.

4.Що являють собою електричні знаки?

5.Які існують види електричних опіків?

          19.01.2021р.-вівторок

                                                             гр. №4

Тема: "Індукційний електролічильник."

                                                                

Індукційний лічильник складається з: 1.Алюмінієвий диска; 2.Осі лічильника; 3.токовой котушки (обмотки); 4.катушкі (обмотки) напруги $ 5.постоянного магніту, що створює плавність (гальмування) ходу диска; 6.счетного механізму, представленого черв'ячною передачею.
Пристрій електролічильника включає в себе дві котушки (обмотки): котушку напруги і струмів котушку. Електромагніти даних котушок встановлені перпендикулярно один одному. Між електромагнітами є зазор, в якому розташований алюмінієвий диск, знизу і зверху закріплений на підп'ятниках. Черв'як на осі диска, за коштами зубчастих коліс забезпечує обертання лічильного механізму. При проходженні по обмоткам лічильника змінного струму в зазорі між котушками наводяться змінні магнітні потоки, які пронизують алюмінієвий диск, в зв'язку з чим виникають вихрові струми.
При взаємодії вихрових струмів з магнітними струмами електромагнітів створюється зусилля, яке змушує диск обертатися. Диск обертається і передає обертання так званому черв'ячка, який розташований на осі диска, який, в свою чергу, з'єднаний з рахунковим механізмом і через зубчасті колеса передає йому обертання. Чим більше витрата струму, тим швидше обертається диск і тим швидше перемикається рахунковий механізм. Показником споживаної електроенергії буде служити кількість оборотів алюмінієвого диска за певну одиницю часу.


Підключення лічильника: 1-лічильник; 2-автоматичний вимикач; L- фазний провід; N- нульовий провід. Контрольні питання. 1. Для чого призначений індукційний електролічильник? 2. Назвати основні деталі лічильника. 3. Від чого залежить швидкість перемикання лічильного механізму? 4. Що змушує обертатися алюмінієвий диск електролічильника?
                  18.01.2021р.-понеділок

                                                                гр. №4
Тема: "Електровімірювальні прилади" Вимірювання - це процес визначення фізичної величини за допомогою технічних засобів. Вимірювальний прилад - це засіб вимірювання, в якому виробляється сигнал, доступний для сприйняття спостерігачем. Заходи та прилади поділяються на зразкові і робочі. Зразкові міри і прилади служать для повірки по ним робочих засобів вимірювань. Робочі заходи й прилади служать для практичних вимірювань. Класифікація електровимірювальних приладів: Електровимірювальні прилади можна класифікувати за такими ознаками: · Методу вимірювання; · Роду вимірюваної величини; · Роду струму; · Ступеня точності; · Принципом дії. Існує два методи вимірювання. Класифікація електровимірювальних приладів по методу вимірювання: 1. Метод безпосередньої оцінки, що полягає в тому, що в процесі вимірювання відразу оцінюється вимірюється величин. 2. Метод порівняння, або нульовий метод, що є основою дії приладів порівняння: мостів, компенсаторів. Класифікація електровимірювальних приладів по роду вимірюваної величини: · Для вимірювання напруги (вольтметри, мілівольтметри, гальванометри); · Для вимірювання струму (амперметри, міліамперметри, гальванометри); · Для вимірювання потужності (ватметри); · Для вимірювання енергії (електричні лічильники); · Для вимірювання кута зсуву фаз (фазометри); · Для вимірювання частоти струму (частотоміри); · Для вимірювання опорів (омметри). Класифікація електровимірювальних приладів по роду струму: · Постійного; · Змінного однофазного; · Змінного трифазного струму. Класифікація електровимірювальних приладів за ступенем точності: за ступенем точності прилади поділяються на такі класи точності: 0,05; 0,1; 0,2; 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; і 4,0. Клас точності не повинен перевищувати наведеної відносної похибки приладу, яка визначається за формулою: де А - показання вивіреного приладу; А0 - свідчення зразкового приладу; Amax - максимальне значення вимірюваної величини (межа вимірювання). Принцип роботи більшості електровимірювальних стрілочних приладів заснований на повороті рухомої їх частини під дією обертового моменту. Останній створюється струмом, пов'язаних певною залежністю з вимірюваної електричної величиною. 1-пружина; 2-вісь; 3 - пружінодержатель; 4 - противаги 5,6 - коректор «0»; 7- стрілка. Контрольні питання: 1. Що таке вимірювальний прилад? 2. За допомогою якого приладу вимірюють мащность електричного струму? 3. Які бувають прилади в залежності від роду вимірюваного струму? 4. Назвати основні деталі приладів.

22.12.2020р.-вівторок

                                                                гр. №1

Підсумковий тест з електротехніки.

1. Що таке електротехніка?

а)наука про електричної енергії;

б)наука про основні положення фізики;

в)наука про засоби споживання енергії;

г)наука про рослини;

2. З чого складається електричне коло?

а)джерело електричної енергії і проводів;

б)з резистора і амперметра;

в)з електрики;

г)з протонів;

3. Як позначається напруга?

а) U;  б) X;  в) T;  г) A;

4. У чому вимірюється напруга?

а) в вольтах; б )в сантиметрах; в) в світлових днях; г) в градусах;

5. Як позначається сила струму?

а )I; б) F; в) O; г) R;

6. У чому вимірюється сила струму?

а)в амперах;

б) в градусах;

в) джоулях;

7. Яким приладом вимірюється напруга?

а)вольтметром;

б)амперметром;

в)термометром;

г )омметром;

8. Яким приладом вимірюється сила струму?

а)амперметром;

б)вольтметром;

в)омметром;

г)Кельвіном;

9. Як позначається опір?

а) R; б) M; в) L; г) P;

10. У чому вимірюється опір?

а)в Омах;

б)в вольтах;

в)в Амперах;

11. Яким приладом вимірюється опір?

а)омметром;

б)барометром;

в)термометром;

г)амперметром;

12. За якою формулою вичіслется закон Ома?

а) I = U / R; б) I  = U + R; в) I = U-R; г) I = U * R.

13. Що вимірюється в вольтах?

а) інтенсивність електричного струму;

б) різниця потенціалів між двома різними зарядами;

в) опір провідника струму.

14. Що вимірюється в Амперах?

а) інтенсивність електричного струму, що протікає через поперечний переріз провідника;

б)опір провідника струму;

в) різниця потенціалів між двома струмами які мають різні заряди.

15. Що вимірюється в Омах?

а) різниця потенціалів між двома різними зарядами;

б) опір провідника електричного струму;

в) інтенсивність електричного струму.

16. Чому при підвищенні температури провідники його опір підвищується?

а) збільшується швидкість безладного руху електронів і молекул, а значить, зростає число зіткнень.

б) зменшення швидкості безладного руху електронів і молекул, означає зменшення числа зіткнень.

19.По якою формулою можна розрахувати силу електричного струму?

а) I = U / R;

б) W = I2Rt;

в)  P = UI;

21.12.2020р.-понеділок

                                                                гр. №1

Тема: "Засоби і методи захисту людини від ураження електричним струмом".

В якості засобів і методів захисту від ураження електричним струмом застосовують:

1) ізоляцію струмоведучих частин, проводів шляхом нанесення на них діелектричного матеріалу (пластмас, гуми, лаків, фарб, емалей і т.п.);

2) подвійну ізоляцію, коли крім робочої ізоляції на випадок її пошкодження передбачають додаткову ізоляцію (корпусу або ручки електроінструментів з діелектричного матеріалу, покриття ізольованих проводів загальною неструмопровідних оболонкою і т.п.);

3) недоступність проводів, частин (повітряні лінії, кабелю в землі і т.п.);

4) огорожу електроустановок (кожухами на електрорубильник, парканами на підстанції і т.д.);

5) блоковані пристрої, автоматично відключають напругу з електроустановок при знятті з них захисних кожухів, огороджень;

6) мала напруга (не більше 42 В) для освітлення в умовах підвищеної небезпеки;

7) ізоляцію робочого місця (статі, настилу);

8) заземлення або занулення корпусів електроустановок, які можуть опинитися під напругою при пошкодженні ізоляцій;

9) вирівнювання електричних потенціалів;

10) автоматичне відключення електроустановок;

11) попереджає сигналізацію (звукову, світлову) при появі напруги на корпусі установки, написи, плакати, знаки;

12) ЗІЗ та ін.

Рис. 5.10. Ізолюючі захисні засоби:

1, 3 - ізолюючі штанги; 2 - ізолюючі кліщі; 4 - діелектричні рукавички;

5 - діелектричні боти; 6 - діелектричні калоші; 7 - гумові килимки і доріжки;

8- ізолююча підставка; 9 - монтерские інструменти з ізольованими ручками;

10 - струмовимірювальні кліщі; 11 - покажчик напруги

Електрозахисні засоби призначені для захисту людей при обслуговуванні електроустановок (рис. 5.10). Електрозахисні засоби поділяють на ізолюючі (основні і додаткові), огороджувальні та запобіжні.

Основні ізолюючі захисні засоби мають ізоляцією, здатної довго витримувати робочу напругу електроустановки, і тому ними дозволяється торкатися струмоведучих частин, що знаходяться під напругою. До них відносяться:

в електроустановках до 1000 В - діелекріческіе рукавички, ізолюючі штанги, ізолюючі і електровимірювальні кліщі, слюсарно-монтажний інструмент з ізолюючими рукоятками, а також покажчики напруги;

Додаткові ізолюючі захисні засоби не здатні витримати робоча напруга електроустановки. Вони підсилюють захисну дію основних ізолюючих засобів, разом з якими вони повинні застосовуватися. Додаткові кошти самостійно не можуть забезпечити безпеку обслуговуючого персоналу.

До додаткових ізолюючих захисних засобів відносяться:

- в електроустановках до 1000 В - діелектричні калоші і килими, а також ізолюючі підставки;

Огороджувальні захисні засоби призначені для тимчасового огородження струмоведучих частин і попередження помилкових операцій з комутаційними апаратами. Вони включають: тимчасові переносні огорожі - щити і огорожі-клітки, ізолюючі накладки, тимчасові переносні заземлення і попереджувальні плакати.

Запобіжні захисні засоби призначені для індивідуального захисту працюючих від світлових, теплових і інших впливів. До них відносяться: захисні окуляри; спеціальні рукавиці, захисні каски; протигази; запобіжні монтерські пояси; страхувальні канати; монтерские кігті, індивідуальні екранують комплекти і переносні екрануючі пристрої та ін.

             Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                        Контрольні питання.
1.Для чого призначені основні ізолюючи захисні засоби?
2.Назвати додаткові ізолюючи захисні засоби.
3.Назвати запобіжні захисні засоби.
4.Що входить до огороджувальних захисних засобів?

15.12.2020р.- вівторок

                                                             гр. №1

Тема: "Вплив електричного струму на організм людини".

Небезпека ураження людей електричним струмом на виробництві та в побуті з'являється при недотриманні заходів безпеки, а також при відмові або несправності електричного обладнання та побутових приладів. На виробництві через недотримання правил електробезпеки відбувається 75% електропоразки.

 Проходячи через організм людини, електрострум виробляє різний вплив на організм людини:

-термічний вплив струму характеризується нагріванням шкіри і тканин до високої температури аж до опіків.

-електролітичний вплив полягає в розкладанні органічної рідини, в тому числі крові, і порушенні її фізико-хімічного складу.

-механічна дія струму призводить до розшарування, розриву тканин організму в результаті електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари з тканинної рідини і крові. Механічна дія пов'язана з сильним скороченням м'язів аж до їх розриву.

-біологічна дія проявляється в роздратуванні і порушенні живих тканин і супроводжується судорожними скороченнями м'язів.

вітлова дія призводить до ураження слизових оболонок очей.

Види ураження організму людини електричним струмом.

Електротравми - це травми, отримані від впливу електричного струму на організм, які умовно поділяють на загальні (електричний удар), місцеві і змішані.

Електричний удар є збудження живих тканин організму проходить через нього електричним струмом, що супроводжується різкими судорожними скороченнями м'язів, в тому числі м'язи серця, що може призвести до зупинки серця.

Під місцевими електротравмами розуміється пошкодження шкіри і м'язової тканини, а іноді зв'язок і кісток. До них можна віднести електричні опіки, електричні знаки, металізацію шкіри, механічні пошкодження.

Електричні опіки - найбільш поширена електротравма, виникає в результаті локального впливу струму на тканини. Опіки бувають двох видів - контактний і дугового.

Контактний опік є наслідком перетворення електричної енергії в теплову і виникає в основному в електроустановках напругою до 1 000 В.

Електричні опіки утворюються на місцях входу і виходу струму. Якщо струм проходить по тілу кілька разів різними шляхами, виникають множинні опіки.

При напрузі понад 1 000В в результаті випадкових коротких замикань може виникнути і дугового опік.

Електричні знаки або електричні мітки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму.

Металізація шкіри - це випадання найдрібніших частинок розплавленого металу на відкриті поверхні шкіри.

Механічні ушкодження - наслідок судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через людину, що приводить до розриву шкіри, м'язів, сухожиль. Це відбувається при напрузі нижче 380 В, коли людина не втрачає свідомості і намагається самостійно звільнитися від джерела струму.

         Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                       Контрольні питання.

1.Який вплив здійснює електричний струм проходячи через організм людини?

2.До чого приводить світова дія електричного струму?

3.Назвати місцеві електротравми.

4.Що являють собою електричні знаки?

5.Які існують види електричних опіків?

14.12.2020р.-понеділок

                                                                гр. №1

Тема: "Вимоги безпеки під час робіт з ручним електрифікованим інструментом."
Ризик отримання травми працівником значно підвищується, якщо він працює із обладнанням чи інструментами, які потребують особливої уважності при їх використанні. Одними з таких видів обладнання є ручні електроінструменти. До ручного електроінструменту відносять: дриль, перфоратор, кутову шліфувальну машину («болгарку»), перфоратор
, електроміксер тощо.
Електроінструмент за умовами безпеки поділяють на три класи:
I клас — електроінструмент, у якого всі деталі, які розміщені під напругою, ізольовані, штепсельна вилка має заземлювальний контакт;
II клас — електроінструмент, у якого всі деталі, які розміщені під напругою, мають подвійну або посилену ізоляцію;
ІІІ клас — електроінструмент на безпечно низьку напругу (не вище ніж 42 В), у якого внутрішні та зовнішні кола не розміщені під іншою напругою.
До роботи з електрифікованим інструментом допускають працівників, яким виповнилось 18 років та за результатами медичного обстеження вони не мають протипоказань для виконання цього виду робіт, які пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці. Працівнику, який виконує роботу з електроінструментом II і III класу, достатньо провести інструктаж із електробезпеки та присвоїти I кваліфікаційну групу з електробезпеки. Працівнику, який працює з електроінструментом I класу, необхідно присвоїти II групу.
Керівник робіт та працівник повинні вміти оцінити характер і умови робіт, можливі чинники небезпеки.
Існують небезпеки для організму, спричинені фізичними факторами: підвищене значення електричної напруги, механічні ураження. Це потрібно зробити для визначення засобів індивідуального захисту (далі ЗІЗ), які необхідно буде застосовувати. Також потрібно уважно ставитись до електрифікованого інструменту: інформація про те, до якої категорії належить ваш інструмент та який у нього ступінь захисту від пилу, бризок і т. ін., міститься в інструкції з його експлуатації (паспорті).
Безпосередньо перед початком роботи необхідно перевіряти:
– відповідність напруги і частоти струму електричної мережі до напруги і частоти струму електродвигуна електроінструмента, зазначених в паспортних даних;
– надійність закріплення робочого виконувального інструменту (свердел, абразивних кругів, дискових пил, ключів-насадок та ін.).
Забороняється працювати електроінструментом з приставних драбин. Забороняється продовження робіт електроінструментом в разі найменших ознак його несправності, або якщо особа, що працює з ним, раптом відчує хоча б слабку дію електроструму: в обох випадках робота має бути негайно припинена, а несправний електроінструмент зданий для перевірки і ремонту.
У електроінструмента не рідше одного разу на 6 міс. перевіряється опір ізоляції струмопровідних частин, про що має бути зроблено позначку на корпусі інструмента із зазначенням дати проведення останнього випробування.
Ризик отримання електротравми працівником потрібно виключити. Найбільш сучасним й ефективним засобом захисту працівників від ураження електричним струмом є пристрої захисного вимкнення (ПЗВ). Якщо інструмент підключити до лінії, захищеної встановленим на ній ПЗВ, то в разі будь-якого витоку струму із силою, у кілька разів меншою, ніж небезпечні для життя значення, відбувається знеструмлення лінії за менше ніж 0,1 сек.

                            Контрольні питання.

1.Назвати класи електроінструменту за умов безпекти.

2.Які існують небеспеки для людини, спричинені електроінструментом? 

3.Що необхідно перевірити перед початком роботи електроінструментом

4.Які існують основні заборони при роботі електроінструментом.

5.Назвати найбільш ефективний засіб захисту людини від ураження електричним струмом.

07.12.2020р.-понеділок

                                                                гр. №11

Тема: "Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом".

1. Приміщення з підвищеною небезпекою - приміщення характеризуються наявністю в них одного з таких умов, що створюють підвищену небезпеку:

• вогкість (сирі приміщення) або струмопровідна пил (пилові приміщення);

• струмопровідні підлоги (металеві, земляні, залізобетонні, цегляні і т.п.);

• висока температура (жаркі приміщення);

• можливість одночасного дотику людини до металоконструкцій будівель, у яких з'єднання з землею, технологічним апаратам, механізмам і т.п., з одного боку, і до металевих корпусів електрообладнання (відкритих провідних частин), з іншого.

2. Особливо небезпечні приміщення - приміщення характеризуються наявністю однієї з наступних умов, що створюють особливу небезпеку:

• особлива сирість (особливо сирі приміщення);

• хімічно активна або органічне середовище (приміщення з хімічно активної чи органічної середовищем);

• одночасно два або більше умов підвищеної небезпеки.

Територія відкритих електроустановок щодо небезпеки ураження людей електричним струмом прирівнюється до особливо небезпечних приміщень.

3. Приміщення без підвищеної небезпеки - приміщення в яких відсутні умови, що створюють підвищену або особливу небезпеку.

Залежно від параметрів мікроклімату і наявності шкідливих виробничих факторів розрізняють наступні типи приміщень.

Сухі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря не перевищує 60%.

Вологі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря більше 60%, але не перевищує 75%.

Сирі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря перевищує 75%.

Особливо сирі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря близька до 100% (стеля, стіни, підлога і предмети, що знаходяться в приміщенні, покриті вологою).

Запеклі приміщення - приміщення, в яких під впливом різних теплових випромінювань температура перевищує постійно або періодично (більше 1 сут.) + 35ºС (наприклад, приміщення з сушарками, випалювальні печами, котельні).

Пилові приміщення - приміщення, в яких за умовами виробництва виділяється технологічний пил, яка може осідати на струмопровідних частинах, проникати всередину машин, апаратів і т. П.

Приміщення з хімічно активної чи органічної середовищем - приміщення, в яких постійно або протягом тривалого часу містяться агресивні пари, гази, рідини, утворюються відкладення або цвіль, що руйнують ізоляцію і струмоведучі частини електрообладнання.

Нормальними називаються приміщення в яких відносна вологість повітря не перевищує 60%, відсутня хімічно активна або органічне середовище, температура не перевищує постійно або періодично (більше 1 сут.) + 35ºС, а також за умовами виробництва не виділяється технологічний пил, яка може осідати на струмоведучих частинах, проникати всередину машин, апаратів і т. п.

                                  Переглянути презентацію.

                     

                                      Контрольні питання.

1.Які умови характерні для приміщень з підвищенною небезпекою?

2.До якої категорії відносяться приміщення з вологість повітря більше 60%, але не перевищує 75%?

3.До якої категорії відносяться приміщення в яких температура перевищує постійно або періодично (більше 1 сут.) + 35º? 

4.Які приміщення відносяться до категорії пилових?

30.11.2020р.-понеділок

                                                                гр. №11

Тема; "Освітлення будівельного майданчика".

Ситуації, коли роботи можуть проводитися і в темний час доби:

-будівельники можуть працювати не тільки в денну, а й в нічну зміну;

-в будівельній компанії встановлено ненормований робочий день;

-недостатня видимість в похмурий день;

-необхідність проведення монтажних, оздоблювальних робіт всередині недобудованого споруди;

-короткий світловий день (рано темніє);

-конструктивні особливості будівлі (коли частина будівлі споруджується під землею) і безліч інших нюансів.

Системи освітлення будмайданчиків.

Робоча. Облаштовується на будь-яких земельних ділянках, визначених під забудову будь-якого об'єкта, з цілодобовою позмінної роботою. Така система забезпечує рівномірну локалізовану світлову подачу. Вона може бути місцевого, загального типу. Аварійна. Даний тип освітлення облаштовується на робочих ділянках, пов'язаних з заливкою бетону, приблизна освітленість - 3 Лк.

Охоронна. Організовується для ефективної охорони будівельного об'єкту. Для цього використовуються прилади освітлення, які входять в робочу групу. Часто просто по периметру земельної ділянки, визначеної під будівництво, обладнується група прожекторів на певній відстані один від одного. Норма для охоронної підсвічування - 0.5 Лк.

Евакуаційна. Організовується на найбільш небезпечних будівельних ділянках, показує будівельникам можливі шляхи евакуації. Норми: для світлового обладнання, що встановлюється всередині споруд, - 0.5 Лк, поза будівлями - 0.2 Лк.

Основні вимоги до розрахунку ступеня освітленості.

1. Ступінь світлового навантаження робочих зон повинна бути 2 Лк і більш, і це незалежно від ламп, встановлених на світлотехнічному обладнанні (виняток - автомобільні під'їзди).

2. Світловий потік зобов'язаний рівномірно розподілятися по всій ділянці, на якому здійснюються монтажні роботи.

3. При необхідності до загальної системи освітлення додаються елементи підсвічування.

Зовнішнє освітлення території будівельних майданчиків здійснюється переважно прожекторами світла, що заливає типу ПЕМ-35).

Прожектори встановлюють групами по 3 ... 4 і більше на щоглах, висота яких залежить від сили світла і потужності прожекторів: чим більше сила світла прожектора, тим вище він повинен бути встановлений.

На додаток до загального освітлення застосовують місцеве освітлення робочих зон, для чого використовують інвентарні переносні стійки і підвісні пристрої зі світильниками.

Для освітлення всередині приміщення застосувують інвентарні збірно-розбірні електростоякі, що дозволяють швидко дати енергію в потрібне місце.

Електростояк встановлюється в сходовій клітці або зовні будівлі і приєднується до силового пункту даної ділянки. У межах кожного поверху він має коробку універсального відбору напруг і потужності.

До коробки можна підключити зварювальний апарат та механізований інструмент, а також знижувальних трансформатор невеликої потужності і освітлювальні лампочки.

Всі електричні мережі споруджуються відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок (ПУЕ). До тимчасових електромереж пред'являються ті ж вимоги, що і до постійних. Суворе дотримання цих вимог при спорудженні тимчасових електромереж є необхідною умовою забезпечення безпеки працюючих на будівельному майданчику.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких ситуаціях будівельні роботи можуть проводитись в темний час доби?

2.Назвати системи освітлення будмайданчиків.

3.За допомогою якого освітлювального пристрою виконується зовнішнє освітлення будмайданчиків?

4.Який пристрій використовують для внутрішнього освітлення?

27.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №7

Тема: "Класифікація електричних апаратів".

Електричний апарат - електротехнічний пристрій, призначений для управління електричними та неелектричними пристроями, а також для захисту цих пристроїв від режимів роботи, відмінних від нормального.

Класифікація електричних апаратів.

За типом виконуваних функцій:

комутаційні пристрої - служать для різного роду комутацій (включень, відключень). До комутаційних апаратів відносяться роз'єднувачі, рубильники, перемикачі, силові вимикачі і т. Д .;

регулюючі системи -служат для регулювання заданого параметра системи. До них відносяться, наприклад, стабілізатори;

захисні апарати - призначені для захисту електричних ланцюгів від ненормальних режимів роботи, таких як, наприклад, перевантаження або коротке замикання, порушення послідовності фаз, обрив фази. До захисних апаратів відносяться різного роду автомати і запобіжники, а також захисні реле - наприклад, реле контролю фаз;

сигнальні системи - різні реле.

За рівнем напруги: агрегати низької напруги до 1000 В;

електричні апарати високого рівня напруги, які перевищують 1000 В;

За класифікацією струму: агрегати постійного струму; електричні апарати змінного струму.

Згідно частоті основного джерела живлення: агрегати зі збільшеною частотою від 400 Гц до 10 кГц; апарати нормальної частоти до 50 ГЦ.

За кількістю розриваються полюсів: однополюсні; з двома полюсами; триполюсні.

                            Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                 Контрольні питання.
1.Які електротехнічні прилади служать для включень і відключень?
2.Для чого служать регулюючи електричні апарати?
3.Які бувають апарати за видом струму?

4.Від чого захищають захисні апарати?

27.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №8

Тема: "Режими роботи трансформатора".

Розрізняють декілька режимів роботи трансформатора: Виділимо три режими роботи-робочий режим, режим холостого ходу, режим короткого замикання.                        Робочий режим - це робота трансформатора при підключених споживачів або під навантаженням (під навантаженням розуміється струм вторинної ланцюга - чим він більший, тим більше навантаження).                                                                                  До трансформатора підключаються різного роду споживачі: електричні двигуни, освітлення і т. П.

Режим холостого ходу, тобто режим ненавантаженого трансформатора, при якому ланцюг вторинної обмотки розімкнути (струм не тече).

За допомогою режиму холостого ходу можна визначити ККД трансформатора. Коефіцієнт трансформації. А також втрати в осерді.

Режим короткого замикання трансформатора- це режим при якому вторинна обмотка замкнута накоротко (або підключена до навантаження з дуже малим опором (наприклад, в ланцюг включений амперметр).

Розрізняють два види короткого замикання - аварійне та випробувальне. При випробувальному визначаються активні втрати в міді обмоток (їх нагрівання).                                                           Контрольні питання.  

1.У чому полягає робочий режим трансформатору?
2.Які параметри можна визначити за допомогою режиму холостого ходу?
3.У чому полягає режим кроткого замикання трансформатору?

4Які розрізняють види короткого замикання?

26.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №8

Тема: "Трансформатор."

 Трансформатор являє собою пристрій, який перетворює напругу змінного струму (підвищує або знижує).

Складається трансформатор з декількох обмоток (двох або більше), які намотані на загальний феромагнітний сердечник (магнітопровід).

1- первинна обмотка трансформатора

2 - магнітопровід (сердечник)

3 - вторинна обмотка трансформатора

Ф - напрямок магнітного потоку

U1 - напруга на первинній обмотці

U2 - напруга на вторинній обмотці.

У трансформаторі є дві обмотки: первинна і вторинна. Первинна обмотка підключається до джерела струму, а з вторинної обмотки напруга знімається і живить споживач змінного струму.

 Дія трансформатора засновано на законі електромагнітної індукції: змінний струм первинної обмотки створює в магнітопроводі змінне магнітне поле, яке, в свою чергу, створює струм у вторинній обмотці.

Магнитопровод зібраний з тонких пластин електротехнічної сталі, покритих електроізоляційним лаком, що дозволяє зменшити вихрові струми і нагрівання трансформатора.

Обмотки трансформатора виготовляють з мідних або алюмінієвих проводів круглого або прямокутного перерізу, покритих електроізоляційним лаком.

Трансформатори можуть бути підвищувальними, якщо напруга на первинній обмотці менше напруги на вторинній обмотці або понижульманими- якщо напруга на первинній обмотці більше напруги на вторинній обмотці.

Для трансформаторів малої потужності достатньо повітряного охолодження, трансформатори великої потужності для охолодження поміщають в баки з мінеральним маслом.

Трансформатори застосовують: на заводах і фабриках при подачі напруги до двигунів верстатів 380-660 В; при передачі електроенергії по проводах; для електрозварювання і електроплавкі; в радіотехніці.

                   Подивитися презентацію і відповісти на питання.

                            Контрольні питання.

1.Для чого призначається трансформатор?

2.Назвати основні елементи трансформатора.

3.Чому магнітопровод трансформатору виготовляють з тонких пластин?

4.Які трансформатори називаються підвищувальними?

5.Де застосовуються трансформатори?

26.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №7

Тема: "Електродвигуни".

Електродвигун - це пристрій для перетворення електричної енергії в механічну.

Принцип дії:

Відповідно до закону Ампера на провідник зі струмом I в магнітному полі буде діяти сила F.

Магнітне поле може створюватися як магнітами, так і електромагнітами. Електромагніт зазвичай представляє з себе провід намотаний на сердечник. Таким чином, згідно із законом електромагнітної індукції струм, що протікає в рамки буде індукувати струм в обмотки електромагніту, який в свою чергу буде створювати магнітне поле.

Головними елементами електродвигуна є ротор і статор. При цьому, ротор - це обертається компонент двигуна, в той час як статор знаходиться в нерухомому стані. Завдяки подається напрузі виникає електромагнітне поле, яке і обертає ротор, виконуючи механічні дії. В залежності від того, які принципи використовуються в пристрої електродвигунів, їх розрізняють за такими параметрами:

За типом живлення:

Електродвигуни постійного струму, що працюють від блоків живлення, акумуляторних батарей та інших джерел;

Електродвигуни змінного струму, що працюють від електричних мереж.

За принципом роботи:

Синхронні, що складаються з обмоток на роторі і щіткового механізму, призначеного для подачі електричного струму на ці ж обмотки;

Асинхронні двигуни, які не мають на роторі ні щіток, ні обмоток. Швидкість обертання такого мотора повільніше, ніж у створеного магнітного поля статора, що відрізняється від синхронних.

                               Переглянути презентацію та відповісти на питання.

Контрольні питання.

1. Які перетворення енергій відбуваються в електродвигуні?

2. На якому законі заснована робота електродвигуна?

3. Назвати основні елементи електродвигуна.

4. Які бувають двигуни за типом харчування?

5. Які двигуни називаються асинхронними?

23.11.2020р.- понеділок.

                                                             гр. №7

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

                    Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?

20.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №1

Тема; "Освітлення будівельного майданчика".

Ситуації, коли роботи можуть проводитися і в темний час доби:

-будівельники можуть працювати не тільки в денну, а й в нічну зміну;

-в будівельній компанії встановлено ненормований робочий день;

-недостатня видимість в похмурий день;

-необхідність проведення монтажних, оздоблювальних робіт всередині недобудованого споруди;

-короткий світловий день (рано темніє);

-конструктивні особливості будівлі (коли частина будівлі споруджується під землею) і безліч інших нюансів.

Системи освітлення будмайданчиків.

Робоча. Облаштовується на будь-яких земельних ділянках, визначених під забудову будь-якого об'єкта, з цілодобовою позмінної роботою. Така система забезпечує рівномірну локалізовану світлову подачу. Вона може бути місцевого, загального типу. Аварійна. Даний тип освітлення облаштовується на робочих ділянках, пов'язаних з заливкою бетону, приблизна освітленість - 3 Лк.

Охоронна. Організовується для ефективної охорони будівельного об'єкту. Для цього використовуються прилади освітлення, які входять в робочу групу. Часто просто по периметру земельної ділянки, визначеної під будівництво, обладнується група прожекторів на певній відстані один від одного. Норма для охоронної підсвічування - 0.5 Лк.

Евакуаційна. Організовується на найбільш небезпечних будівельних ділянках, показує будівельникам можливі шляхи евакуації. Норми: для світлового обладнання, що встановлюється всередині споруд, - 0.5 Лк, поза будівлями - 0.2 Лк.

Основні вимоги до розрахунку ступеня освітленості.

1. Ступінь світлового навантаження робочих зон повинна бути 2 Лк і більш, і це незалежно від ламп, встановлених на світлотехнічному обладнанні (виняток - автомобільні під'їзди).

2. Світловий потік зобов'язаний рівномірно розподілятися по всій ділянці, на якому здійснюються монтажні роботи.

3. При необхідності до загальної системи освітлення додаються елементи підсвічування.

Зовнішнє освітлення території будівельних майданчиків здійснюється переважно прожекторами світла, що заливає типу ПЕМ-35).

Прожектори встановлюють групами по 3 ... 4 і більше на щоглах, висота яких залежить від сили світла і потужності прожекторів: чим більше сила світла прожектора, тим вище він повинен бути встановлений.

На додаток до загального освітлення застосовують місцеве освітлення робочих зон, для чого використовують інвентарні переносні стійки і підвісні пристрої зі світильниками.

Для освітлення всередині приміщення застосувують інвентарні збірно-розбірні електростоякі, що дозволяють швидко дати енергію в потрібне місце.

Електростояк встановлюється в сходовій клітці або зовні будівлі і приєднується до силового пункту даної ділянки. У межах кожного поверху він має коробку універсального відбору напруг і потужності.

До коробки можна підключити зварювальний апарат та механізований інструмент, а також знижувальних трансформатор невеликої потужності і освітлювальні лампочки.

Всі електричні мережі споруджуються відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок (ПУЕ). До тимчасових електромереж пред'являються ті ж вимоги, що і до постійних. Суворе дотримання цих вимог при спорудженні тимчасових електромереж є необхідною умовою забезпечення безпеки працюючих на будівельному майданчику.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких ситуаціях будівельні роботи можуть проводитись в темний час доби?

2.Назвати системи освітлення будмайданчиків.

3.За допомогою якого освітлювального пристрою виконується зовнішнє освітлення будмайданчиків?

4.Який пристрій використовують для внутрішнього освітлення?

19.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №6

Тема: "Засоби і методи захисту людини від ураження електричним струмом".

В якості засобів і методів захисту від ураження електричним струмом застосовують:

1) ізоляцію струмоведучих частин, проводів шляхом нанесення на них діелектричного матеріалу (пластмас, гуми, лаків, фарб, емалей і т.п.);

2) подвійну ізоляцію, коли крім робочої ізоляції на випадок її пошкодження передбачають додаткову ізоляцію (корпусу або ручки електроінструментів з діелектричного матеріалу, покриття ізольованих проводів загальною неструмопровідних оболонкою і т.п.);

3) недоступність проводів, частин (повітряні лінії, кабелю в землі і т.п.);

4) огорожу електроустановок (кожухами на електрорубильник, парканами на підстанції і т.д.);

5) блоковані пристрої, автоматично відключають напругу з електроустановок при знятті з них захисних кожухів, огороджень;

6) мала напруга (не більше 42 В) для освітлення в умовах підвищеної небезпеки;

7) ізоляцію робочого місця (статі, настилу);

8) заземлення або занулення корпусів електроустановок, які можуть опинитися під напругою при пошкодженні ізоляцій;

9) вирівнювання електричних потенціалів;

10) автоматичне відключення електроустановок;

11) попереджає сигналізацію (звукову, світлову) при появі напруги на корпусі установки, написи, плакати, знаки;

12) ЗІЗ та ін.

Рис. 5.10. Ізолюючі захисні засоби:

1, 3 - ізолюючі штанги; 2 - ізолюючі кліщі; 4 - діелектричні рукавички;

5 - діелектричні боти; 6 - діелектричні калоші; 7 - гумові килимки і доріжки;

8- ізолююча підставка; 9 - монтерские інструменти з ізольованими ручками;

10 - струмовимірювальні кліщі; 11 - покажчик напруги

Електрозахисні засоби призначені для захисту людей при обслуговуванні електроустановок (рис. 5.10). Електрозахисні засоби поділяють на ізолюючі (основні і додаткові), огороджувальні та запобіжні.

Основні ізолюючі захисні засоби мають ізоляцією, здатної довго витримувати робочу напругу електроустановки, і тому ними дозволяється торкатися струмоведучих частин, що знаходяться під напругою. До них відносяться:

в електроустановках до 1000 В - діелекріческіе рукавички, ізолюючі штанги, ізолюючі і електровимірювальні кліщі, слюсарно-монтажний інструмент з ізолюючими рукоятками, а також покажчики напруги;

Додаткові ізолюючі захисні засоби не здатні витримати робоча напруга електроустановки. Вони підсилюють захисну дію основних ізолюючих засобів, разом з якими вони повинні застосовуватися. Додаткові кошти самостійно не можуть забезпечити безпеку обслуговуючого персоналу.

До додаткових ізолюючих захисних засобів відносяться:

- в електроустановках до 1000 В - діелектричні калоші і килими, а також ізолюючі підставки;

Огороджувальні захисні засоби призначені для тимчасового огородження струмоведучих частин і попередження помилкових операцій з комутаційними апаратами. Вони включають: тимчасові переносні огорожі - щити і огорожі-клітки, ізолюючі накладки, тимчасові переносні заземлення і попереджувальні плакати.

Запобіжні захисні засоби призначені для індивідуального захисту працюючих від світлових, теплових і інших впливів. До них відносяться: захисні окуляри; спеціальні рукавиці, захисні каски; протигази; запобіжні монтерські пояси; страхувальні канати; монтерские кігті, індивідуальні екранують комплекти і переносні екрануючі пристрої та ін.

             Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                        Контрольні питання.
1.Для чого призначені основні ізолюючи захисні засоби?
2.Назвати додаткові ізолюючи захисні засоби.
3.Назвати запобіжні захисні засоби.

19.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №7

Тема: "Режими роботи трансформатора".

Розрізняють декілька режимів роботи трансформатора: Виділимо три режими роботи-робочий режим, режим холостого ходу, режим короткого замикання.                        Робочий режим - це робота трансформатора при підключених споживачів або під навантаженням (під навантаженням розуміється струм вторинної ланцюга - чим він більший, тим більше навантаження).                                                                                  До трансформатора підключаються різного роду споживачі: електричні двигуни, освітлення і т. П.

Режим холостого ходу, тобто режим ненавантаженого трансформатора, при якому ланцюг вторинної обмотки розімкнути (струм не тече).

За допомогою режиму холостого ходу можна визначити ККД трансформатора. Коефіцієнт трансформації. А також втрати в осерді.

Режим короткого замикання трансформатора- це режим при якому вторинна обмотка замкнута накоротко (або підключена до навантаження з дуже малим опором (наприклад, в ланцюг включений амперметр).

Розрізняють два види короткого замикання - аварійне та випробувальне. При випробувальному визначаються активні втрати в міді обмоток (їх нагрівання).                                                           Контрольні питання.  
1.У чому полягає робочий режим трансформатору?
2.Які параметри можна визначити за допомогою режиму холостого ходу?
3.У чому полягає режим кроткого замикання трансформатору?
4Які розрізняють види короткого замикання?

17.11.2020р.- вівторок

                                                             гр. №11

Тема: "Електричні контакти."

Електричний контакт - з'єднання провідників, що дозволяє проводити електричний струм. Провідники струму, що утворюють контакт, називаються контактними тілами або контактами позитивними і негативними залежно від того, з яким полюсом джерела струму вони з'єднані.

Класифікація електричних контактів

Електричні контакти бувають нерухомі і рухомі. Нерухомі контакти - різного роду роз'ємні і нероз'ємні, призначені для тривалого з'єднання провідників. Роз'ємні контакти здійснюються зажимами, болтами, гвинтами і т. П., Нероз'ємні - пайкою, зварюванням або клепкою. Рухливі контакти діляться на розривні (контакти реле, кнопок, вимикачів, контакторів і т. П.) І ковзаючі (контакти між колектором і щітками, контакти комутаторів, потенціометрів і т. П.).

Залежно від форми електричні контакти діляться на:

точкові (вістря - площину, сфера - площину, сфера - сфера), які зазвичай використовуються в чутливих приладах і реле, комутуючих незначні навантаження;

лінійні - мають місце при зіткненні контактів у вигляді циліндричних тіл і при щіткових контактах;

площинні - в потужнострумової комутаційної апаратури.

Контакти кріпляться зазвичай на плоских пружинах, до яких пред'являються високі вимоги з точки зору сталості їх механічних якостей протягом всього терміну служби апарату, що обчислюється часто десятками і більш млн. Циклів. Виконаний у вигляді окремого блоку набір пружин, які перемикаються одночасно, утворює контактну групу (або пакет).

Типи контактів: а — точковийй; 6 — лінійний; в — площинний.

Переглянути презентацію та відповісти на питання.


                                Контрольні питання.

1.Що називається електричними контактами?

2.Для чого призначені нерухомі електричні контакти?

3.Які бувають контакти залежно від форми?

4.Що таке контактна група?

13.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №2

Тема: "Вплив електричного струму на організм людини".

Небезпека ураження людей електричним струмом на виробництві та в побуті з'являється при недотриманні заходів безпеки, а також при відмові або несправності електричного обладнання та побутових приладів. На виробництві через недотримання правил електробезпеки відбувається 75% електропоразки.

 Проходячи через організм людини, електрострум виробляє різний вплив на організм людини:

-термічний вплив струму характеризується нагріванням шкіри і тканин до високої температури аж до опіків.

-електролітичний вплив полягає в розкладанні органічної рідини, в тому числі крові, і порушенні її фізико-хімічного складу.

-механічна дія струму призводить до розшарування, розриву тканин організму в результаті електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари з тканинної рідини і крові. Механічна дія пов'язана з сильним скороченням м'язів аж до їх розриву.

-біологічна дія проявляється в роздратуванні і порушенні живих тканин і супроводжується судорожними скороченнями м'язів.

вітлова дія призводить до ураження слизових оболонок очей.

Види ураження організму людини електричним струмом.

Електротравми - це травми, отримані від впливу електричного струму на організм, які умовно поділяють на загальні (електричний удар), місцеві і змішані.

Електричний удар є збудження живих тканин організму проходить через нього електричним струмом, що супроводжується різкими судорожними скороченнями м'язів, в тому числі м'язи серця, що може призвести до зупинки серця.

Під місцевими електротравмами розуміється пошкодження шкіри і м'язової тканини, а іноді зв'язок і кісток. До них можна віднести електричні опіки, електричні знаки, металізацію шкіри, механічні пошкодження.

Електричні опіки - найбільш поширена електротравма, виникає в результаті локального впливу струму на тканини. Опіки бувають двох видів - контактний і дугового.

Контактний опік є наслідком перетворення електричної енергії в теплову і виникає в основному в електроустановках напругою до 1 000 В.

Електричні опіки утворюються на місцях входу і виходу струму. Якщо струм проходить по тілу кілька разів різними шляхами, виникають множинні опіки.

При напрузі понад 1 000В в результаті випадкових коротких замикань може виникнути і дугового опік.

Електричні знаки або електричні мітки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму.

Металізація шкіри - це випадання найдрібніших частинок розплавленого металу на відкриті поверхні шкіри.

Механічні ушкодження - наслідок судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через людину, що приводить до розриву шкіри, м'язів, сухожиль. Це відбувається при напрузі нижче 380 В, коли людина не втрачає свідомості і намагається самостійно звільнитися від джерела струму.

         Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                       Контрольні питання.

1.Який вплив здійснює електричний струм проходячи через організм людини?

2.До чого приводить світова дія електричного струму?

3.Назвати місцеві електротравми.

4.Що являють собою електричні знаки?

5.Які існують види електричних опіків?

13.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №1

Тема: "Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом".

1. Приміщення з підвищеною небезпекою - приміщення характеризуються наявністю в них одного з таких умов, що створюють підвищену небезпеку:

• вогкість (сирі приміщення) або струмопровідна пил (пилові приміщення);

• струмопровідні підлоги (металеві, земляні, залізобетонні, цегляні і т.п.);

• висока температура (жаркі приміщення);

• можливість одночасного дотику людини до металоконструкцій будівель, у яких з'єднання з землею, технологічним апаратам, механізмам і т.п., з одного боку, і до металевих корпусів електрообладнання (відкритих провідних частин), з іншого.

2. Особливо небезпечні приміщення - приміщення характеризуються наявністю однієї з наступних умов, що створюють особливу небезпеку:

• особлива сирість (особливо сирі приміщення);

• хімічно активна або органічне середовище (приміщення з хімічно активної чи органічної середовищем);

• одночасно два або більше умов підвищеної небезпеки.

Територія відкритих електроустановок щодо небезпеки ураження людей електричним струмом прирівнюється до особливо небезпечних приміщень.

3. Приміщення без підвищеної небезпеки - приміщення в яких відсутні умови, що створюють підвищену або особливу небезпеку.

Залежно від параметрів мікроклімату і наявності шкідливих виробничих факторів розрізняють наступні типи приміщень.

Сухі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря не перевищує 60%.

Вологі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря більше 60%, але не перевищує 75%.

Сирі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря перевищує 75%.

Особливо сирі приміщення - приміщення, в яких відносна вологість повітря близька до 100% (стеля, стіни, підлога і предмети, що знаходяться в приміщенні, покриті вологою).

Запеклі приміщення - приміщення, в яких під впливом різних теплових випромінювань температура перевищує постійно або періодично (більше 1 сут.) + 35ºС (наприклад, приміщення з сушарками, випалювальні печами, котельні).

Пилові приміщення - приміщення, в яких за умовами виробництва виділяється технологічний пил, яка може осідати на струмопровідних частинах, проникати всередину машин, апаратів і т. П.

Приміщення з хімічно активної чи органічної середовищем - приміщення, в яких постійно або протягом тривалого часу містяться агресивні пари, гази, рідини, утворюються відкладення або цвіль, що руйнують ізоляцію і струмоведучі частини електрообладнання.

Нормальними називаються приміщення в яких відносна вологість повітря не перевищує 60%, відсутня хімічно активна або органічне середовище, температура не перевищує постійно або періодично (більше 1 сут.) + 35ºС, а також за умовами виробництва не виділяється технологічний пил, яка може осідати на струмоведучих частинах, проникати всередину машин, апаратів і т. п.

                                  Переглянути презентацію.

13.11.2020р.- пятниця

                                                             гр. №8

Тема: "Змінний струм".

Змінний електричний струм - це струм, який періодично змінюється з часом за величиною і напрямком.

Змінний струм має наступну перевагу перед постійним:

1. Можливість за допомогою трансформаторів підвищувати або знижувати напругу.

2. Можливість з мінімальними втратами передавати електричну енергію на великі відстані.

3. Генератори і двигуни змінного струму більш прості по пристрою, надійніше в роботі і простіше в експлуатації в порівнянні з машинами постійного струму.

Ще однією перевагою змінного струму є його відносно легка можливість перетворення, при необхідності, в постійний.

Стандартна частота змінного струму, що застосовується в промисловості і освітлювальної мережі в Україні та багатьох інших країнах, дорівнює 50 Гц. Частота в 50 Гц означає, що протягом 1 секунди струм 50 разів тече в одну сторону і 50 разів в іншу.

Через рівні проміжки часу графік струму відтворюється повністю без будь-яких змін.

Час, протягом якого змінний періодичний струм здійснює повний цикл своїх змін, повертаючись до своєї вихідної величини, називається періодом змінного струму (Т).

Величина, зворотна періоду, називається частотою (f) змінного струму.

Генератор струму - це такий тип електричної машини, яка сприяє перетворенню механічної енергії в електричну. Заснована дія генераторів струму за принципом електромагнітної 

індукції: індукційний струм наводиться в рухомому в магнітному полі дроті. При обертанні провідника навколо осі він буде перетинати лінії магнітного поля, за законом електромагнітної індукції в ньому буде наводитися ЕРС, на кінцях провідника з'явиться напруга, а в замкнутому ланцюзі потече змінний струм.

Виробляти генератор струму може не тільки постійний, але і змінний струм. На латині слово генератор (generator) означає - виробник.

                           Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                           Контрольні питання.

          1.Який струм називається змінним?

          2.Назвати осносні переваги змінного стоуму перед постійним.
          3.Яка стандартна частота струму в мережах України?
          4.Що таке період змінного струму?
          5.Яка електрична машина виробляє змінний струм?


12.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №7

Тема: "Трансформатор"

 Трансформатор являє собою пристрій, який перетворює напругу змінного струму (підвищує або знижує).

Складається трансформатор з декількох обмоток (двох або більше), які намотані на загальний феромагнітний сердечник (магнітопровід).

1- первинна обмотка трансформатора
2 - магнітопровід (сердечник)
3 - вторинна обмотка трансформатора
Ф - напрямок магнітного потоку
U1 - напруга на первинній обмотці
U2 - напруга на вторинній обмотці.

У трансформаторі є дві обмотки: первинна і вторинна. Первинна обмотка підключається до джерела струму, а з вторинної обмотки напруга знімається і живить споживач змінного струму.

 Дія трансформатора засновано на законі електромагнітної індукції: змінний струм первинної обмотки створює в магнітопроводі змінне магнітне поле, яке, в свою чергу, створює струм у вторинній обмотці.

Магнитопровод зібраний з тонких пластин електротехнічної сталі, покритих електроізоляційним лаком, що дозволяє зменшити вихрові струми і нагрівання трансформатора.

Обмотки трансформатора виготовляють з мідних або алюмінієвих проводів круглого або прямокутного перерізу, покритих електроізоляційним лаком.

Трансформатори можуть бути підвищувальними, якщо напруга на первинній обмотці менше напруги на вторинній обмотці або понижульманими- якщо напруга на первинній обмотці більше напруги на вторинній обмотці.

Для трансформаторів малої потужності достатньо повітряного охолодження, трансформатори великої потужності для охолодження поміщають в баки з мінеральним маслом.

Трансформатори застосовують: на заводах і фабриках при подачі напруги до двигунів верстатів 380-660 В; при передачі електроенергії по проводах; для електрозварювання і електроплавкі; в радіотехніці.

                   Подивитися презентацію і відповісти на питання.

                            Контрольні питання.

1.Для чого призначається трансформатор?

2.Назвати основні елементи трансформатора.

3.Чому магнітопровод трансформатору виготовляють з тонких пластин?

4.Які трансформатори називаються підвищувальними?

5.Де застосовуються трансформатори?

12.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №8

Тема: "Вихрові струми"
Магнітний потік що змінюється здатний індукувати ЕРС не тільки в витках котушки, а й в масивних металевих провідниках. Пронизуючи товщу масивного провідника, магнітний потік індукує в ньому ЕРС, яка створює індукційні струми. Ці так звані вихрові струми поширюються по масивному провіднику і з'єднує безпосередньо замикаються в ньому.
Сердечники трансформаторів, магнітопроводи різних електричних машин і апаратів є якраз ті масивні провідники, які нагріваються виникають в них індукційними струмами. Явище це небажано, тому для зменшення величини індукційних струмів частини електричних машин і сердечники трансформаторів роблять не масивними, а складаються з тонких листів, ізольованих один від іншого папером або шаром ізоляційного лаку. Завдяки цьому перегороджує шлях поширення вихрових струмів по масі провідника.
Але іноді на практиці вихрові струми використовуються і як струми корисні. На використанні цих струмів заснована, наприклад, робота індукційних нагрівальних печей, лічильників електричної енергії.
       Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                     Контрольні питання.

1. Який взаємозв'язок виражає явище електромагнітної індукції?
2. Який струм називається індукційним?
3. Дати визначення явищу електромагнітної індукції?
4. Які струми називаються вихровими?
5. Які заходи застосовуються для зменшення вихрових струмів?
6.Де застосовується явище електромагнітної індукції?

12.11.2020р.- четвер

                                                             гр. №6

Тема: "Вплив електричного струму на організм людини".

Небезпека ураження людей електричним струмом на виробництві та в побуті з'являється при недотриманні заходів безпеки, а також при відмові або несправності електричного обладнання та побутових приладів. На виробництві через недотримання правил електробезпеки відбувається 75% електропоразки.

 Проходячи через організм людини, електрострум виробляє різний вплив на організм людини:

-термічний вплив струму характеризується нагріванням шкіри і тканин до високої температури аж до опіків.

-електролітичний вплив полягає в розкладанні органічної рідини, в тому числі крові, і порушенні її фізико-хімічного складу.

-механічна дія струму призводить до розшарування, розриву тканин організму в результаті електродинамічного ефекту, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари з тканинної рідини і крові. Механічна дія пов'язана з сильним скороченням м'язів аж до їх розриву.

-біологічна дія проявляється в роздратуванні і порушенні живих тканин і супроводжується судорожними скороченнями м'язів.

вітлова дія призводить до ураження слизових оболонок очей.

Види ураження організму людини електричним струмом.

Електротравми - це травми, отримані від впливу електричного струму на організм, які умовно поділяють на загальні (електричний удар), місцеві і змішані.

Електричний удар є збудження живих тканин організму проходить через нього електричним струмом, що супроводжується різкими судорожними скороченнями м'язів, в тому числі м'язи серця, що може призвести до зупинки серця.

Під місцевими електротравмами розуміється пошкодження шкіри і м'язової тканини, а іноді зв'язок і кісток. До них можна віднести електричні опіки, електричні знаки, металізацію шкіри, механічні пошкодження.

Електричні опіки - найбільш поширена електротравма, виникає в результаті локального впливу струму на тканини. Опіки бувають двох видів - контактний і дугового.

Контактний опік є наслідком перетворення електричної енергії в теплову і виникає в основному в електроустановках напругою до 1 000 В.

Електричні опіки утворюються на місцях входу і виходу струму. Якщо струм проходить по тілу кілька разів різними шляхами, виникають множинні опіки.

При напрузі понад 1 000В в результаті випадкових коротких замикань може виникнути і дугового опік.

Електричні знаки або електричні мітки являють собою чітко окреслені плями сірого або блідо-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що піддався дії струму.

Металізація шкіри - це випадання найдрібніших частинок розплавленого металу на відкриті поверхні шкіри.

Механічні ушкодження - наслідок судомних скорочень м'язів під дією струму, що проходить через людину, що приводить до розриву шкіри, м'язів, сухожиль. Це відбувається при напрузі нижче 380 В, коли людина не втрачає свідомості і намагається самостійно звільнитися від джерела струму.

         Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                       Контрольні питання.

1.Який вплив здійснює електричний струм проходячи через організм людини?

2.До чого приводить світова дія електричного струму?

3.Назвати місцеві електротравми.

4.Що являють собою електричні знаки?

5.Які існують види електричних опіків?

10.11.2020р.- вівторок

                                                             гр. №11

Тема: "Електричні апарати ручного керування".

Апарати ручного управління призначені для ручного (безпосереднього) управління електродвигунами і іншими споживачами електричної енергії змінного і постійного струму. Застосовуються для нечастого включення і виключення електричних ланцюгів, реверсування, перемикання схем з'єднання обмоток, зміни опору при управлінні електродвигунами і т. Д.

Рубильники - це найпростіші апарати ручного керування (рис. 1.1). Застосовуються в ланцюгах змінного струму при напрузі до 660 В і постійного струму до 440 В і токах від 25 до 10 000 А. Рубильники поділяються за кількістю полюсів - одно-, дво- і триполюсні; за родом управління - з центральної і бічної рукояткою або важільним приводом; за способом приєднання - з передньої і задньої сторони апарату.

Кнопки управління. Ці електричні апарати призначені для подачі оператором керуючого впливу при управлінні різними електромагнітними апаратами (реле, пускателями, контакторами), а також для коммутирования ланцюгів управління, сигналізації, електричного блокування та інших ланцюгів постійного і змінного струму.

Кнопки застосовують в ланцюгах змінного струму до 660 В і постійного струму до 440 В.

Кнопки управління відрізняються за величиною - нормальні і малогабаритні; з різним набором замикаючих і спорогенезів контактів; по номінальному струму і напруги; за формою і кольором штовхачів; з самоповерненням в початкове положення; з засувками, що фіксують положення після натискання; включаються спеціальним ключем і ін.

Пакетні вимикачі. Застосовуються в ланцюгах управління і сигналізації в схемах пуску і реверсу електродвигунів невеликої потужності під навантаженням в ланцюгах змінного струму напругою 380 В і постійного струму 220 В. Вони являють собою малогабаритні багатоланцюгові апарати поворотного типу.

Випускаються пакетні вимикачі на струми 10, 25, 60, 100, 250, 400 А при невеликому числі включень 15-20 на годину і мають одно-, дво- і трьохполюсну конструкцію у відкритому, захищеному і герметичному виконанні.
           Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                              Контрольні питання.

1.Для чого призначені електричні апарати ручного керування?

2.Які бувають рубильники за кількістю полюсів?

3.Чим можуть відрізнятися одна від одної кнопки управління?

4.Яка особливість використання пакетних вимикачив?

09.11.2020р.-понеділок

                                                                гр. №11

Тема: "Класифікація електричних апаратів".

Електричний апарат - електротехнічний пристрій, призначений для управління електричними та неелектричними пристроями, а також для захисту цих пристроїв від режимів роботи, відмінних від нормального.

Класифікація електричних апаратів.

За типом виконуваних функцій:

комутаційні пристрої - служать для різного роду комутацій (включень, відключень). До комутаційних апаратів відносяться роз'єднувачі, рубильники, перемикачі, силові вимикачі і т. Д .;

регулюючі системи -служат для регулювання заданого параметра системи. До них відносяться, наприклад, стабілізатори;

захисні апарати - призначені для захисту електричних ланцюгів від ненормальних режимів роботи, таких як, наприклад, перевантаження або коротке замикання, порушення послідовності фаз, обрив фази. До захисних апаратів відносяться різного роду автомати і запобіжники, а також захисні реле - наприклад, реле контролю фаз;

сигнальні системи - різні реле.

За рівнем напруги: агрегати низької напруги до 1000 В;

електричні апарати високого рівня напруги, які перевищують 1000 В;

За класифікацією струму: агрегати постійного струму; електричні апарати змінного струму.

Згідно частоті основного джерела живлення: агрегати зі збільшеною частотою від 400 Гц до 10 кГц; апарати нормальної частоти до 50 ГЦ.

За кількістю розриваються полюсів: однополюсні; з двома полюсами; триполюсні.

                            Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                 Контрольні питання.
1.Які електротехнічні прилади служать для включень і відключень?
2.Для чого служать регулюючи електричні апарати?
3.Які бувають апарати за видом струму?
4.Від чого захищають захисні апарати?

06.11.2020р.-п'ятниця

                         гр. №2

Тема: "Режими роботи трансформатора".

Розрізняють декілька режимів роботи трансформатора: Виділимо три режими роботи-робочий режим, режим холостого ходу, режим короткого замикання.                        Робочий режим - це робота трансформатора при підключених споживачів або під навантаженням (під навантаженням розуміється струм вторинної ланцюга - чим він більший, тим більше навантаження).                                                                                  До трансформатора підключаються різного роду споживачі: електричні двигуни, освітлення і т. П.

Режим холостого ходу, тобто режим ненавантаженого трансформатора, при якому ланцюг вторинної обмотки розімкнути (струм не тече).

За допомогою режиму холостого ходу можна визначити ККД трансформатора. Коефіцієнт трансформації. А також втрати в осерді.

Режим короткого замикання трансформатора- це режим при якому вторинна обмотка замкнута накоротко (або підключена до навантаження з дуже малим опором (наприклад, в ланцюг включений амперметр).

Розрізняють два види короткого замикання - аварійне та випробувальне. При випробувальному визначаються активні втрати в міді обмоток (їх нагрівання).                                                           Контрольні питання.  
1.У чому полягає робочий режим трансформатору?
2.Які параметри можна визначити за допомогою режиму холостого ходу?
3.У чому полягає режим кроткого замикання трансформатору?
4Які розрізняють види короткого замикання?
06.11.2020р.-пятниця

                         гр. №8

 Тема: "Електромагнітна індукція"

 Явище електромагнітної індукції виражає взаємозв'язок електричних і магнітних явищ. Розглянемо деякі експериментальні факти:

  1. постійний магніт вставляють в котушку, замкнуту на гальванометр, або виймають з неї. При русі магніту в контурі виникає електричний струм.

2. Аналогічний результат буде мати місце в разі переміщення електромагніту, за яким пропускають постійний струм, щодо первинної котушки або при зміні струму в нерухомій вторинній котушці.

                                                

   3. Рамку, замкутую на гальванометр, поміщають в однорідне магнітне поле і обертають. У рамці виникає електричний струм. Якщо ж рамка рухається поступально, не перетинаючи силових ліній, то струм в ній не виникає.

                                               

Струм, що виникає в контурі при зміні магнітного потоку, називають індукційним струмом. Ви знаєте, що умовою існування електричного струму в замкнутому контурі є наявність електрорушійної сили, що підтримує різницю потенціалів. Отже, при зміні магнітного потоку, що пронизує замкнутий контур, в ньому виникає ЕРС, яку називають ЕРС індукції .Явленіе виникнення ЕРС в контурі при зміні магнітного потоку, що пронизує контур, називається електромагнітної індукції. ЕРС індукції в замкнутому контурі дорівнює швидкості зміни магнітного потоку через контур.

Основні застосування електромагнітної індукції: отримання струму (індукційні генератори), електродвигуни, трансформатори.

Контрольні питання.

1. Яку взаємозв'язок виражає явище електромагнітної індукції?
2. Який струм називається індукційним?
3. Дати визначення явищу електромагнітної індукції?
4.Де використовують явище електромагніеної індукції?
06.11.2020р.-пятниця

                         гр. №1

Тема: "Електричні мережі будівельних майданчиків".

 Електричні мережі служать для передачі й розподілу електричної енергії. Вони підрозділяються на повітряні лінії, кабельні лінії й електропроводки.

 Повітряні лінії прокладаються на відкритім повітрі й складаються з

ізольованих або неізольованих проводів, прикріплених лінійною арматурою до опор, ізоляторів або кронштейнів, до стін будинків і інженерних споруд.

 Кабельні лінії прокладаються переважно під землею, у траншеях, каналах, колекторах і складаються з одного або декількох, спільно прокладених, кабелів.

 Електропроводки прокладають усередині будинків і споруджень або по

їхніх зовнішніх стінах. Вони виконуються ізольованими проводами різних

марок і кабелями з гумовою ізоляцією, розрахованими на напругу до 1000 В.

На будівельних майданчиках для живлення електроенергією будівельних

механізмів і електроосвітлювальних установок споруджуються в основному

тимчасові електричні мережі, що полягають переважно з повітряних ліній, як більш дешевих і легко здійсненних. Усередині споруджуваних будинків

виконуються тимчасові електропроводки. Кабельні підземні лінії застосовують тільки в окремих випадках, коли по тем або іншим причинам використання повітряних ліній на даній ділянці будівництва неможливо. Електричні мережі на будівельних майданчиках мають специфічні особливості, пов'язані з живленням електроенергією пересувних будівельних машин і механізмів. При зміні типу цих машин, їх розташування й кількості міняється й місце розташування центрів електричного навантаження на території будівництва.

 Звідси й випливає основна особливість мереж на будівельних

майданчиках: вони повинні бути мобільні (рухливі), здатні швидко іти за

змінами електричного навантаження.

Переносні ділянки електромереж і інвентарні пристрої в комбінації з

тимчасовими повітряними лініями забезпечують подачу електроенергії в різні точки будівельного майданчика в короткий термін і з мінімальними витратами.

Усі електричні мережі споруджуються відповідно до вимог Правил устрою

електроустановок (ПУЕ). До тимчасових електромереж пред'являються ті ж

вимоги, що й до постійних. Суворе дотримання цих вимог при спорудженні

тимчасових електромереж є необхідною умовою забезпечення

електробезпечності працюючих на будівельному майданчику.

                           Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.
1.Які бувають електричні мережі?
2.З яких елементів складаються повітряні лінії?
3.Які електромережі споруджують на будівельних майданчиках?
4.Яка основна особливість електромережі на будівельних майданчиках?
5.Для чого використовується електроенергія на будівельних майданчиках?

 05.11.2020р.-четвер

                         гр. №7

Тема: "Змінний струм".

Змінний електричний струм - це струм, який періодично змінюється з часом за величиною і напрямком.

Змінний струм має наступну перевагу перед постійним:

1. Можливість за допомогою трансформаторів підвищувати або знижувати напругу.

2. Можливість з мінімальними втратами передавати електричну енергію на великі відстані.

3. Генератори і двигуни змінного струму більш прості по пристрою, надійніше в роботі і простіше в експлуатації в порівнянні з машинами постійного струму.

Ще однією перевагою змінного струму є його відносно легка можливість перетворення, при необхідності, в постійний.

Стандартна частота змінного струму, що застосовується в промисловості і освітлювальної мережі в Україні та багатьох інших країнах, дорівнює 50 Гц. Частота в 50 Гц означає, що протягом 1 секунди струм 50 разів тече в одну сторону і 50 разів в іншу.

Через рівні проміжки часу графік струму відтворюється повністю без будь-яких змін.

Час, протягом якого змінний періодичний струм здійснює повний цикл своїх змін, повертаючись до своєї вихідної величини, називається періодом змінного струму (Т).

Величина, зворотна періоду, називається частотою (f) змінного струму.

Генератор струму - це такий тип електричної машини, яка сприяє перетворенню механічної енергії в електричну. Заснована дія генераторів струму за принципом електромагнітної 

індукції: індукційний струм наводиться в рухомому в магнітному полі дроті. При обертанні провідника навколо осі він буде перетинати лінії магнітного поля, за законом електромагнітної індукції в ньому буде наводитися ЕРС, на кінцях провідника з'явиться напруга, а в замкнутому ланцюзі потече змінний струм.

Виробляти генератор струму може не тільки постійний, але і змінний струм. На латині слово генератор (generator) означає - виробник.

                           Переглянути презентацію та відповісти на питання.


                                           Контрольні питання.
          1.Який струм називається змінним?
          2.Назвати осносні переваги змінного стоуму перед постійним.
          3.Яка стандартна частота струму в мережах України?
          4.Що таке період змінного струму?
          5.Яка електрична машина виробляє змінний струм?
           

05.11.2020р.-четвер

                         гр. №8

Тематична атестація.

1.Кілька споживачів з'єднані паралельно. Що станеться з рештою, якщо один із споживачів відключити?

  1.теж відключаться; 2.деякі відключаться; 3.деякі будуть продовжувати працювати;

 4.інші будуть продовжувати працювати;

 2.Як напруга використовується в побутових мережах України?

  1.110 В; 2.150 В; 3. 220 В; 4. 330 В

3.Сила струму в разголуженій частини ланцюга дорівнює ...

  1.сумі сил струмів в окремих паралельно з'єднаних провідниках;

  2.сумі сил струмів в окремих паралельно з'єднаних провідниках;

  3.різниці сил струмів в окремих паралельно з'єднаних провідниках.

 4.Загальний опір ланцюга при паралельному з'єднанні провідників визначається по формулі

  1.R = R1 + R2;  2R = R1 * R2;  3. 1 / R = 1 / R1 + 1 / R2; 4. 1 / R = 1 / R1 * 1 / R2.

5. Що можна сказати про напругу на кінцях паралельно з'єднаних провідників?

  1.напруги різні, чим більше опір, тим більша напруга;

  2.напруги різні, чим більше опір, тим менше напруга;

  3.напруги однакові.

6. Що можна сказати про споживачів, що включаються паралельно в одну і ту ж електричну мережу?

  1.вони повинні бути розраховані на один і той же довільне напруга;

  2.вони повинні бути розраховані на одне і те ж напруга, рівна напрузі в мережі;

  3.вони можуть бути розраховані на різну напругу.

  7. При паралельному з'єднанні провідників загальний опір кола ...

  1.не змінюється; 2.збільшується; 3.зменшується.

8.Две лампочки з'єднані паралельно, їх опору відповідно рівні 2 (Ом) і 3 (Ом). Визначити загальний опір лампочок.

 1. 5 (Ом); 2.1,2 (Ом); 3.1 (Ом); 4. 6 (Ом).

9.Два резистора з'єднані паралельно. Якщо до них паралельно під'єднати ще один резистор, то сила струму в нерозгалужене частини ланцюга ...

 1.зменшиться; 2.збільшиться; 3.не зміниться.

 10.Дві лампочки, розраховані на напругу 220В, включені паралельно в мережу з напругою 120В. Яка напруга буде на кожній лампочці?

  1.220В; 2.120В; 3.340В; 4.100В.

03.11.2020р.-вівторок

                              гр. №11

Тема: "Електродвигуни".

Електродвигун - це пристрій для перетворення електричної енергії в механічну.

Принцип дії:

Відповідно до закону Ампера на провідник зі струмом I в магнітному полі буде діяти сила F.

Магнітне поле може створюватися як магнітами, так і електромагнітами. Електромагніт зазвичай представляє з себе провід намотаний на сердечник. Таким чином, згідно із законом електромагнітної індукції струм, що протікає в рамки буде індукувати струм в обмотки електромагніту, який в свою чергу буде створювати магнітне поле.

Головними елементами електродвигуна є ротор і статор. При цьому, ротор - це обертається компонент двигуна, в той час як статор знаходиться в нерухомому стані. Завдяки подається напрузі виникає електромагнітне поле, яке і обертає ротор, виконуючи механічні дії. В залежності від того, які принципи використовуються в пристрої електродвигунів, їх розрізняють за такими параметрами:

За типом живлення:

Електродвигуни постійного струму, що працюють від блоків живлення, акумуляторних батарей та інших джерел;

Електродвигуни змінного струму, що працюють від електричних мереж.

За принципом роботи:

Синхронні, що складаються з обмоток на роторі і щіткового механізму, призначеного для подачі електричного струму на ці ж обмотки;

Асинхронні двигуни, які не мають на роторі ні щіток, ні обмоток. Швидкість обертання такого мотора повільніше, ніж у створеного магнітного поля статора, що відрізняється від синхронних.

                               Переглянути презентацію та відповісти на питання.

Контрольні питання.

1. Які перетворення енергій відбуваються в електродвигуні?

2. На якому законі заснована робота електродвигуна?

3. Назвати основні елементи електродвигуна.

4. Які бувають двигуни за типом харчування?

5. Які двигуни називаються асинхронними?

02.11.2020р.-понеділок

                                                                гр. №11

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

                    Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?

30.10.2020р.-п'ятниця

                                                                гр. №2

                          Тема: "Трансформатор"

 Трансформатор являє собою пристрій, який перетворює напругу змінного струму (підвищує або знижує).

Складається трансформатор з декількох обмоток (двох або більше), які намотані на загальний феромагнітний сердечник (магнітопровід).

1- первинна обмотка трансформатора

2 - магнітопровід (сердечник)

3 - вторинна обмотка трансформатора

Ф - напрямок магнітного потоку

U1 - напруга на первинній обмотці

U2 - напруга на вторинній обмотці.

У трансформаторі є дві обмотки: первинна і вторинна. Первинна обмотка підключається до джерела струму, а з вторинної обмотки напруга знімається і живить споживач змінного струму.

 Дія трансформатора засновано на законі електромагнітної індукції: змінний струм первинної обмотки створює в магнітопроводі змінне магнітне поле, яке, в свою чергу, створює струм у вторинній обмотці.

Магнитопровод зібраний з тонких пластин електротехнічної сталі, покритих електроізоляційним лаком, що дозволяє зменшити вихрові струми і нагрівання трансформатора.

Обмотки трансформатора виготовляють з мідних або алюмінієвих проводів круглого або прямокутного перерізу, покритих електроізоляційним лаком.

Трансформатори можуть бути підвищувальними, якщо напруга на первинній обмотці менше напруги на вторинній обмотці або понижульманими- якщо напруга на первинній обмотці більше напруги на вторинній обмотці.

Для трансформаторів малої потужності достатньо повітряного охолодження, трансформатори великої потужності для охолодження поміщають в баки з мінеральним маслом.

Трансформатори застосовують: на заводах і фабриках при подачі напруги до двигунів верстатів 380-660 В; при передачі електроенергії по проводах; для електрозварювання і електроплавкі; в радіотехніці.

                   Подивитися презентацію і відповісти на питання.

                            Контрольні питання.

1.Для чого призначається трансформатор?

2.Назвати основні елементи трансформатора.

3.Чому магнітопровод трансформатору виготовляють з тонких пластин?

4.Які трансформатори називаються підвищувальними?

5.Де застосовуються трансформатори?

30.10.2020р.-п'ятниця.

                                                        гр. №8

Паралельне з'єднання провідників.

Паралельне з'єднання провідників - з'єднання, при якому почала всіх провідників з'єднуються в один вузол, а кінці - в інший.

Напруги на паралельно з'єднаних провідниках однакові:

                         U = U1 = U2

 При паралельному з'єднанні провідників сила струму в нерозгалужене частини ланцюга дорівнює сумі сил струмів в окремих провідниках.

                                                    I =I1 + I2

При паралельному з'єднанні провідників величина, зворотна загальному опору дорівнює сумі величин, зворотних опорів окремих провідників.                                 

Переваги: якщо одна з гілок виходить з ладу інші продовжують працювати. При цьому кожну гілку можна підключати і відключати окремо

Недолік: можна включати прилади, розраховані тільки на дану напругу.

                               Контрольні питання.

1. Яке з'єднання провідників називається паралельним?

 2. Чому дорівнює повна напруга в ланцюзі при паралельному з'єднанні?

 3. Якою є сила струму при паралельному з'єднанні?

30.10.2020р.-п'ятниця.

                                                        гр. №1

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

                    Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?

29.10.2020р.-четвер

                                гр.№7

  Тема: "Електромагнітна індукція"

  Явление электромагнитной индукции выражает взаимосвязь электрических и магнитных явлений.

Рассмотрим некоторые экспериментальные факты:  

    1. постоянный магнит вставляют в катушку, замкнутую на гальванометр, или вынимают из нее. При движении магнита в контуре возникает электрический ток.

2. Аналогичный результат будет иметь место в случае перемещения электромагнита, по которому пропускают постоянный ток, относительно первичной катушки или при изменении тока в неподвижной вторичной катушке.                                                                           
                                                                                                                                                                     3. Рамку, замкутую на гальванометр, помещают в однородное магнитное поле и вращают. В рамке возникает электрический ток. Если же рамка движется поступательно, не пересекая силовых линий, то ток в ней не возникает .       

Ток, возникающий в контуре при изменении магнитного потока, называют индукционным током. Вы знаете, что условием существования электрического тока в замкнутом контуре является наличие электродвижущей силы, поддерживающей разность потенциалов. Следовательно, при изменении магнитного потока, пронизывающего замкнутый контур, в нем возникает ЭДС, которую называют ЭДС индукции .Явление возникновения ЭДС в контуре при изменении магнитного потока, пронизывающего контур, называется электромагнитной индукцией . ЭДС индукции в замкнутом контуре равна скорости изменения магнитного потока через контур.

Основные применения электромагнитной индукции: получение тока (индукционные генераторы), электродвигатели, трансформаторы.

Тема: "Вихревые токи"

Изменяющийся магнитный поток способен индуктировать ЭДС не только в витках катушки, но и в массивных металлических проводниках. Пронизывая толщу массивного проводника, магнитный поток индуктирует в нем ЭДС, создающую индукционные токи. Эти так называемые вихревые токи распространяются по массивному проводнику и накоротко замыкаются в нем.

Сердечники трансформаторов, магнитопроводы различных электрических машин и аппаратов представляют собой как раз те массивные проводники, которые нагреваются возникающими в них индукционными токами. Явление это нежелательно, поэтому для уменьшения величины индукционных токов части электрических машин и сердечники трансформаторов делают не массивными, а состоящими из тонких листов, изолированных один от другого бумагой или слоем изоляционного лака. Благодаря этому преграждается путь распространения вихревых токов по массе проводника.

Но иногда на практике вихревые токи используются и как токи полезные. На использовании этих токов основана, например, работа индукционных нагревательных печей, счетчиков электрической энергии .

                                     Контрольные вопросы.

1. Какую взаимосвязь выражает явление электромагнитной индукции?

2. Какой ток называется индукционным?

3. Дать определение явлению электромагнитной индукции? 

4. Какие токи называются вихревыми?
5. Какие меры применяются для уменьшения вихревых токов?
6.Где применяется явление электромагнитной индукции?

29.10.2020р.-четвер

                                гр.№8

            Тема: "Послідовне з'єднання провідників".

Послідовне з'єднання провідників - з'єднання, при якому початок одного провідника з'єднується з кінцем іншого і так далі.

При послідовному з'єднанні сила струму у будь-яких частинах ланцюга однакова:

                                            I = I1 = I2

Повна напруга в ланцюзі при послідовному з'єднанні, або напруга на полюсах джерела струму, дорівнює сумі напруги на окремих ділянках ланцюга :

 Загальний опір ланцюга при послідовному з'єднанні дорівнює сумі опорів окремого провідника :

Переваги: маючи елементи, розраховані на малу напругу (наприклад, лампочки), можна з'єднати їх послідовно в необхідній кількості і підключити джерела з великою напругою (так влаштовані ялинкові гірлянди).

Недолік: досить одному приладу (або елементу) вийти з ладу, як ланцюг розмикається, і всі інші прилади не працюють

               Переглянути презентацію та відповісти на питання    

                           Контрольні питання.

     1. Яке з'єднання провідників називається послідовним?

     2. Чому дорівнює повна напруга в ланцюзі при послідовному з'єднанні?

     3. Якою є сила струму у будь-яких частинах ланцюга при послідовному з'єднанні?

29.10.2020р.-четвер

                                            гр.№6

Тема: "Електричні машини, їх класифікація".

Електричні машини використовуються як джерела (генератори) електричної енергії, як двигуни, щоб приводити в рух найрізноманітніші робочі механізми на заводах і фабриках, в сільському господарстві, на будівельних роботах і т. Д.

Електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну, називаються генераторами; електричні машини, призначені для зворотного перетворення електричної енергії в механічну, називаються двигунами.

Електричні машини застосовуються також для перетворення роду струму (наприклад, змінного струму в постійний), частоти і числа фаз змінного струму, постійного струму одного напруги в постійний струм іншої напруги. Такі машини називаються електромашинними перетворювачами.

Електрична машина має дві основні частини - обертову, звану ротором, і нерухому, звану статором.

Розрізняють машини змінного і постійного струму в залежності від того, який струм вони генерують або споживають.

Машини змінного струму поділяються на синхронні і асинхронні. У тих і інших машинах при їх роботі виникає обертове магнітне поле. Ротор синхронної машини обертається зі швидкістю, що дорівнює швидкості обертання магнітного поля. Швидкість обертання ротора асинхронної машини відрізняється від швидкості обертання поля.

Машини змінного струму бувають однофазні та багатофазні (найчастіше трифазні); перші генерують або споживають однофазний струм, другі - багатофазних струм.

Електричні машини також поділяють за:

-по потужності: мікромашини - до 500 Вт, машини малої потужності - від 0,5 кВт до 10 кВт,

машини середньої потужності - від 10 кВт до 100 кВт, машини великої потужності - понад 100 кВт.

 -по частоті обертання: тихохідні - до 300 об / хв, середній швидкохідності - від 300 об / хв до 1500

Швидкохідні - від 1500 об / хв до 6000 об / хв, сверхбистроходний - понад 6000 об / хв.

-по ступеня захисту: відкрите виконання (відповідає ступеню захисту IP00),

захищене (IP21, IP22), бризкозахищене і каплезащіщенное (IP23, IP24),

водозахищений (IP55, IP56), пилозахищеного (IP65, IP66), закрите (IP44, IP54), герметичне (IP67, IP68).

Принцип дії електричної машини заснований на фізичних законах електромагнітної індукції і електромагнітних сил.

Електрична машина оборотна - може працювати і генератором і двигуном.

Наявність магнітного поля і провідників, по яких проходить струм, є необхідною умовою для роботи будь-якої електричної машини.

                    Переглянути презентацію та відповісти на питання.

                                                  Контрольні питання.

1.В яких цілях використовують електричні машини?

2. Як називаються електричні машини, призначені для перетворення механічної енергії в електричну?

3.Назвати основні частини електричних машин.

4.З якою швидкістю обертається ротор синхронної електричної машини?

5.На яких законах заснований принцип дії електричної машини?

6.Що означає оборотність електричної машини?

27.10.2020р. -вівторок                                            
                                                                   гр.№11
                  Тема:"Индукционный электросчетчик."

Индукционный счетчик состоит из:

1.алюминиевого диска;

2.Оси счетчика;

3.токовой катушки (обмотки);

4.катушки (обмотки) напряжения$

5.постоянного магнита, создающего 

плавность (торможение) хода диска;

6.счетного механизма, представленного червячной передачей.

 Устройство электросчетчика включает в себя две катушки (обмотки): катушку напряжения и токовую катушку. Электромагниты данных катушек установлены перпендикулярно друг другу. Между электромагнитами имеется зазор, в котором расположен алюминиевый диск, снизу и сверху закрепленный на подпятниках. Червяк на оси диска, по средствам зубчатых колес обеспечивает вращение счетного механизма.

При прохождении по обмоткам счетчика переменного тока в зазоре между катушками наводятся переменные магнитные потоки, которые пронизывают алюминиевый диск, в связи с чем возникают вихревые токи.

     


При взаимодействии вихревых токов с магнитными токами электромагнитов создается усилие, которое заставляет диск вращаться. Диск вращается и передает вращение так называемому червячку, который расположен на оси диска, который, в свою очередь, соединен с счетным механизмом и через зубчатые колеса передает ему вращение. Чем больше расход тока, тем быстрее вращается диск и тем быстрее переключается счетный механизм. Показателем потребляемой электроэнергии будет служить количество оборотов алюминиевого диска за определенную единицу времени.

Подключение счетчика:

1-счетчик;

 2-автоматический выключатель;                        

L- фазный провод; N- нулевой провод.                                

              Контрольные вопросы. 
 
1. Для чего предназначен индукционный электросчетчик?
 2. Назвать основные детали счетчика. 
3. От чего зависит скорость переключения счетного механизма? 
4. Что заставляет вращаться алюминевый диск электр?   

 26.10.2020р. -понеділок                                           

     гр.№11
                       Тема: "Електровимірювальні прилади"

  Измерение — это процесс определения физической величины с помощью технических средств.

Измерительный прибор — это средство измерения, в котором вырабатывается сигнал, доступный для восприятия наблюдателем.

Меры и приборы подразделяются на образцовые и рабочие. Образцовые меры и приборы служат для поверки по ним рабочих средств измерений. Рабочие меры и приборы служат для практических измерений.

Классификация электроизмерительных приборов:

Электроизмерительные приборы можно классифицировать по следующим признакам:

·         методу измерения;

·         роду измеряемой величины;

·         роду тока;

·         степени точности;

·         принципу действия.

Существует два метода измерения. Классификация электроизмерительных приборов по методу измерения:

1. Метод непосредственной оценки, заключающийся в том, что в процессе измерения сразу оценивается измеряемая величин.

2. Метод сравнения, или нулевой метод, служащий основой действия приборов сравнения: мостов, компенсаторов.

Классификация электроизмерительных приборов по роду измеряемой величины:

·         для измерения напряжения (вольтметры, милливольтметры, гальванометры);

·         для измерения тока (амперметры, миллиамперметры, гальванометры);

·         для измерения мощности (ваттметры);

·         для измерения энергии (электрические счетчики);

·         для измерения угла сдвига фаз (фазометры);

·         для измерения частоты тока (частотомеры);

·         для измерения сопротивлений (омметры).

Классификация электроизмерительных приборов по роду тока:

·         постоянного;

·         переменного однофазного;

·         переменного трехфазного тока.

Классификация электроизмерительных приборов по степени точности: по степени точности приборы подразделяются на следующие классы точности: 0,05; 0,1; 0,2; 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; и 4,0. Класс точности не должен превышать приведенной относительной погрешности прибора, которая определяется по формуле:

где А — показания поверяемого прибора; А0 — показания образцового прибора; Amax — максимальное значение измеряемой величины (предел измерения).


Устройство ЭЛЕКТРОИЗМЕРИТЕЛЬНЫХ ПРИБОРОВ.

           Принцип работы большинства электроизмерительных стрелочных приборов основан на повороте подвижной их части под действием вращающегося момента. Последний создается током, связанным определенной зависимостью с измеряемой электрической величиной.

  1-пружина; 2-ось; 3 – пружинодержатель; 4 – противовесы

              5,6 – корректор «0»; 7- стрелка.



                                                         Контрольные вопросы:
            1. Что такое измерительный прибор?
            2 . При помощи какого прибора измеряют мащность электрического тока?
         3. Какие бывают приборы в зависимости от рода измеряемого тока?
            4. Назвать основные детали электроизмерительных приборов.   

   23.10.2020р.-пятниця

                          гр.№8
              Тема: "Магніти та їх властивості"      
                     Переглянути презентацію